Przejdź do głównej zawartości

LORELEI

Lorelei jest skałą wznoszącą się około 120 metrów ponad poziom wody w dolinie Renu, z którą wiążą się liczne legendy.
Według jednej z nich, na szczycie skały mieszkała nimfa o imieniu Lorelei.
Piękna i nieszczęśliwie zakochana, chcąc zemścić się na kochanku, który ją zdradził, wabiła swym urzekającym śpiewem pływających po Renie  mężczyzn, którzy urzeczeni spoglądali na nią. Ich łodzie rozbijały się na skałach, a nieszczęśnicy tonęli w zimnych wodach rzeki.
Pewnego razu zarządca dworu, chcąc pomścić śmierć syna, który zginął podczas próby pojmania Lorelei (chciał z niej uczynić swą żonę), rozkazał swym rycerzom zabić nimfę. Gdy oprawcy zbliżali się do skały, Lorelei wezwała na pomoc swego ojca, którym był Ren. Rozerwała sznur pereł, oplatający jej włosy i szyję i rzuciła w nurt rzeki, aby zaniósł wiadomość o grożącym jej niebezpieczeństwie.
Wtedy wody Renu zagotowały się, po czym wyłoniły się z nich dwa białe, pieniste rumaki zabierając ze sobą dziewczynę.
Lorelei już nigdy nie zaśpiewała na szczycie skały.

Legenda ta była inspiracją dla wielu utworów literackich i muzycznych, stała się również wyzwaniem tematycznym w Kreatywnym Kufrze, w którym postanowiłam wziąć udział, dzięki czemu powstał poniżej prezentowany naszyjnik, wykonany w technice makramy.
Kwiat lilii nawiązuje oczywiście do nimfy wodnej - w swej symbolice lilia (nenufar) oznacza lawinę uczuć, a jak już wiemy tych Lorelei nie brakowało.
Kwiat z liściem umieszczony jest na "obroży", która swym kształtem nawiązuje od nurtu rzeki Ren, a maleńkie koraliki Toho to perły rzucone przez nimfę z wołaniem o pomoc.

Komentarze

 1. Piękny naszyjnik :) Kwiat wyszedł imponująco. Powodzenia w wyzwaniu!

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Ja Tobie również gratuluję, Twoja lira robi WRAŻENIE :) Piękna!

   Usuń
 3. Gratuluję wyróżnienia :) Piękny naszyjnik, nie przypuszczałam, że makramą można robić takie cudeńka ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niesamowity naszyjnik, a na kwiat nie mogę się napatrzeć! jak ty go zrobiłaś, od której strony? jak połączyłaś te warstwy?! super! gratulacje:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kwiat, to trzy kwiatki, po prostu zszyte ze sobą, a koraliki shamballa maskują miejsce szycia :)

   Usuń
 5. Umknął mej uwadze. Piękny. Bardzo ciekawa technika. Planuję kiedyś ją opanować. Może na emeryturze :)) Na razie poszukuję kursików.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) tal się czasem zdarza :) Dziękuję!!! Technika nie jest wcale skomplikowana, a kursików jest masa w necie. Sama też noszę się z zamiarem, żeby kilka napisać. Może w końcu mi się uda???

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Anioł Karolek zwany Stasiem i gołąb

W zeszłym tygodniu poczyniłam takie oto prototypy statuetek w technice papier mache. Dawno nie tworzyłam w tej metodzie obróbki papieru i zastanawiam się dlaczego??? Przecież bardzo ją lubię... No właśnie, jest tyle technik, które lubię, które mnie wciągają i porywają, że żeby regularnie tworzyć coś w każdej z nich, musiałabym wyznaczyć sobie dni tygodnia, a może raczej miesiąca na każdą ;) Też tak macie??? Niemniej jednak cieszę się, że mogłam znów "pobawić się" w papierze i kleju ;)

A oto anioł Karolek w wersji białej. Swą nazwę zawdzięcza Karolowi Wojtyle, bo to właśnie z tą WIELKĄ postacią wiąże się jego powstanie.Karolek w kolorze ubrany jest w mundurek szkolny. Przez moje dzieci ochrzczony został Stasiem, ponieważ przypomina im kolegę mego syna. Aniołem Stasiem zaopiekowała się już Jagoda i umieściła go w swoim pokoju na parapecie, skąd uśmiecha się do niej i do wszystkich którzy tam wchodzą.  A tak prezentował się gołąb pomalowany farbą podkładową na biało.
Tak pre…

Testuję z Szufladą

Jakiś czas temu spotkało mnie ogromne wyróżnienie ze strony Szuflady, ponieważ zostałam wybrana spośród licznego grona utalentowanych osób do przetestowania owalnych szklanych imitacji kamieni szlachetnych od Coricamo. I choć gonitwa z czasem u mnie trwa nieustannie, to udało mi się wykonać kilka prac w technice makramy, która to stała się oprawą dla tych uroczych kryształków. Wszystkie szkiełka mają wymiar 12x10 mm, dlatego do wykonania poniższych prac użyłam cienkiego sznurka nylonowego (0,7 mm) i koralików Toho 11/0. A oto efekty mojej pracy, piszcie jak Wam się podobają, co myślicie o połączeniu takich szkiełek z makramą.

Jako pierwszą prezentuje gotycką bransoletkę, z kryształkami w kolorze ametystu. Długość wraz z zapięciem: ok.21 cm, szerokość ok. 27 mm.

A tak wyglądają kolczyki w minimalistycznej oprawie ze sznurka i koralików. Myślę, że w takiej wersji kryształki w kolorze rubinu prezentują się niezwykle uroczo. Długośc wraz z biglami 5,6 cm, wielkosc oprawionego szkiełka ok…

"Oskar" na 25 rocznicę ślubu

Witam wszystkich serdecznie po dość długiej niebytności w tej wirtualnej przestrzeni. Zastanawiacie się skąd taka przerwa... Hmmm... Ja też ;) Najprostsze, najbardziej oczywiste wytłumaczenie jakie przychodzi mi do głowy, to po prostu brak czasu... Zbyt krótka doba... Ale może nie do końca tak jest...
Na dzień dobry - mały lifting bloga i "Oskar" na 25 rocznicę ślubu.
Rzeźba stworzona całkiem niedawno w technice mieszanej: paper mache i powertex z okazji jubileuszu ślubu.
Hmmm, poważna rocznica - wyjątkowa nagroda.

Dziękując za to, że nadal ze mną jesteście, pozdrawiam Was ciepło :)